Według znawców wysokogatunkowych trunków tylko szkło kryształowe gwarantuje prawidłowe oszacowanie koloru i gęstości alkoholu. Według znawców wysokogatunkowych trunków tylko szkło kryształowe gwarantuje prawidłowe oszacowanie koloru i gęstości alkoholu. Roman Baiadin / Shutterstock
Technologia

Kariera kryształów

Każdy przedmiot wydmuchany za pomocą piszczeli ma unikatowy kształt.maggee/Shutterstock Każdy przedmiot wydmuchany za pomocą piszczeli ma unikatowy kształt.
Wzbogacone w ołów szkło kryształowe jak żadne inne załamuje promienie światła. Moda na kryształy nieustannie wraca, a ich ponadczasowy charakter sprawia, że z łatwością wpisują się w aranżacje oraz wnętrza tradycyjne i nowoczesne.

Surowcami do produkcji zwykłego szkła są krzemionka oraz dodatki, w tym węglan sodu i węglan wapnia. Z kolei kryształ, uważany za szkło szlachetne, uzyskuje się poprzez dodanie do krzemionki ołowiu. Zazwyczaj domieszkę stanowi tetratlenek triołowiu zwany minią ołowiową. Słowo „minia” pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza rzekę Mińo, gdzie znajdowały się pierwsze eksploatowane złoża minii. Dobrej jakości kryształ zawdzięcza ołowiowi charakterystyczny blask, powstający wskutek załamywania się światła w ściankach naczyń.

Wiedza i Życie 3/2020 (1023) z dnia 01.03.2020; Materiałoznawstwo; s. 50
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >