Reaktor numer 4 czarnobylskiej elektrowni jądrowej, którego eksplozja ­spowodowała wykluczenie z użytkowania ok. 4700 km2 terytorium Ukrainy i Białorusi. Reaktor numer 4 czarnobylskiej elektrowni jądrowej, którego eksplozja ­spowodowała wykluczenie z użytkowania ok. 4700 km2 terytorium Ukrainy i Białorusi. Eight Photo / Shutterstock
Technologia

Poleska zona

Mapa ­skażenia ­cezem-137 (ciemnoczerwony – ponad 40 Ci/km2). Na zielono zaznaczono ­obszar Poleskiego Rezerwatu Radiacyjno- -Ekologicznego.Infografika Grzegorz Kołnierzak Mapa ­skażenia ­cezem-137 (ciemnoczerwony – ponad 40 Ci/km2). Na zielono zaznaczono ­obszar Poleskiego Rezerwatu Radiacyjno- -Ekologicznego.
Wszelkie strefy zamknięte funkcjonują w podobny sposób. Najpierw kuszą zawodowych eksploratorów, by po kilku czy kilkunastu latach otworzyć się na półprofesjonalnie przygotowanych do ich penetracji amatorów i poszukiwaczy przygód. W styczniu tego roku pierwszych badaczy wpuszczono do Poleskiego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego na Białorusi.

Projektanci składowiska wypalonego paliwa jądrowego i wysoce aktywnych odpadów promieniotwórczych na wyspie Olkiluoto w Finlandii muszą nie tylko pokonywać problemy techniczne, aby ukryty w litej granitowej skale magazyn zachował szczelność przez tysiące lat, ale także obmyślić, jak oznaczyć to miejsce, aby – jeśli pamięć o nim nie przetrwa – nikomu nie przyszło do głowy otworzyć tej puszki Pandory. Dlaczego zwykłe znaki ostrzegawcze to za mało? Tajemnice i strefy zamknięte budzą ambicje zawodowych eksploratorów, po których teren przejmują we władanie półprofesjonalnie przygotowani do tego amatorzy.

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Radioaktywność; s. 24
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >