Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Wyścigi na poziomie nano

Nanomaszyny: były wyścigi, są skręty
Technologia

Nanomaszyny: były wyścigi, są skręty

Jeśli chodzi o nanotechnologię, to nic tak nie rozpala wyobraźni, jak one: niewyobrażalnie małe machiny molekularne, które mogą się toczyć, jeździć czy wspinać. Jest na nie nowy pomysł.

Wszystko zaczęło się tak naprawdę od Feynmana, który kilkadziesiąt lat temu dał impuls do zainteresowania się poziomem nano. Dziś nanotechnologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin. Co ciekawe – jeszcze w tym roku odbędą się pierwsze nanowyścigi.

W grudniu 1959 r. na posiedzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, odbywającym się w Caltechu (California Institute of Technology), wybitny fizyk Richard P. Feynman wygłosił referat zatytułowany „There’s Plenty of Room at the Bottom” (Tam na dole jest dużo miejsca). Ten wielki wizjoner opowiadał w nim o ogromnych możliwościach, jakie kryją się na poziomie atomowym. Sugerował, że już niebawem będzie możliwe manipulowanie pojedynczymi atomami i cząsteczkami, co pozwoli na tworzenie zupełnie niezwykłych połączeń między nimi, umożliwiających np.

Wiedza i Życie 5/2016 (977) z dnia 01.05.2016; Nanotechnologia; s. 40
Reklama