Kwiat jest doskonale chroniony przed wysoką temperaturą płomienia, bo warstwa aerożelu krzemionkowego ma świetne właściwości izolujące. Kwiat jest doskonale chroniony przed wysoką temperaturą płomienia, bo warstwa aerożelu krzemionkowego ma świetne właściwości izolujące. NASA
Technologia

Aerożele i nanopianki – materiały przyszłości

Pumeks – wulkaniczna skała magmowa zbudowana z porowatego (ponad 50% jego objętości stanowią pory) szkliwa wulkanicznego powstałego z silnie gazującej, pienistej lawy.Shutterstock Pumeks – wulkaniczna skała magmowa zbudowana z porowatego (ponad 50% jego objętości stanowią pory) szkliwa wulkanicznego powstałego z silnie gazującej, pienistej lawy.
Zapewne wielu czytelników pamięta scenę z powieści „Lalka”, w której Stanisław Wokulski spotyka się z szalonym uczonym, prof. Geistem. Prezentuje on m.in. metal „lekki jak płatek bibułki”. Prus napisał swoją książkę niemal 130 lat temu, a pomysły Geista długo wydawały się szalone. Teraz jednak stają się rzeczywistością.

Od wielu lat trwa poszukiwanie materiałów ultralekkich, czyli mających gęstość mniejszą niż 0,01 g/cm3. Sama idea takich materiałów narodziła się wskutek obserwacji natury – znamy np. pumeks, magmową skałę wulkaniczną o dużej porowatości. Struktura tego materiału powoduje, że jest on zdecydowanie lżejszy od wody – jego gęstość wynosi około 0,25 g/cm3. Pumeks pozyskuje się z lawy wulkanicznej, która wydobywając się na zewnątrz, ulega gwałtownemu schłodzeniu. Ta zmiana temperatury w połączeniu z olbrzymim spadkiem ciśnienia powoduje wydzielenie rozpuszczonych w lawie gazów, które modelują strukturę powstałego materiału, dając w efekcie trwałą pianę.

Wiedza i Życie 3/2016 (975) z dnia 01.03.2016; Technika; s. 32
Reklama