Końcowy etap linii ciągłego odlewania stali, podczas którego skrystalizowana stal jest cięta na kęsy. Końcowy etap linii ciągłego odlewania stali, podczas którego skrystalizowana stal jest cięta na kęsy. Grzegorz Kołnierzak
Technologia

Huta w Warszawie: jak wytapiała się stal

Zanieczyszczenia w postaci żużlu, wytrącone podczas wytopu stali, wylewane są z kadzi na ostatnim etapie procesu w stalowni.Grzegorz Kołnierzak Zanieczyszczenia w postaci żużlu, wytrącone podczas wytopu stali, wylewane są z kadzi na ostatnim etapie procesu w stalowni.
Co roku 700 tys. t złomu trafia do pieców huty ArcelorMittal na warszawskich Bielanach – zakładu otoczonego przez coraz bardziej wkradającą się na jego tereny zabudowę mieszkaniową oraz liczącą niemal 82 tys. m2 galerię handlową.

Kiedy ponad 60 lat temu w Młocinach, podwarszawskiej wsi, do wywłaszczenia typowano niemal 230 ha ziemi, nikt nawet nie pomyślał, że w XXI w. miejsce to znajdzie się w centrum prężnie rozwijającej się dzielnicy mieszkaniowej.

Huta w Warszawie? Skąd ten pomysł

Ogłoszoną 26 kwietnia 1951 r. decyzję o wybudowaniu Huty Warszawa napędzały przesłanki ekonomiczne i społeczne. Warszawa miała stać się miastem robotniczym i choć większość zakładów (Fabryka Samochodów Osobowych, Zakłady Mechaniczne Ursus, Zakłady Mechaniczne PZL-Wola) nie przetrwała transformacji ustrojowej z początku lat 90.

Wiedza i Życie 8/2021 (1040) z dnia 01.08.2021; Hutnictwo; s. 61
Reklama