Gaz ziemny, składający się głównie z metanu, jest spalany w pochodniach gazowych. Gaz ziemny, składający się głównie z metanu, jest spalany w pochodniach gazowych. Nick Simonite
Technologia

Metan: mniej emisji, mniej wycieków

W Zachodnim Teksasie i południowo- -wschodniej części Nowego Meksyku występują olbrzymie pokłady ropy i gazu wydobywane w tysiącach miejsc.Nick Simonite W Zachodnim Teksasie i południowo- -wschodniej części Nowego Meksyku występują olbrzymie pokłady ropy i gazu wydobywane w tysiącach miejsc.
Nowe techniki pozwalają wykryć emisje i wycieki metanu, ale czy z tej szansy skorzystają firmy naftowe i gazowe oraz instytucje regulujące działalność wydobywczą?

Paolo Wilczak zniżył lot swojego dwumiejscowego samolotu nad płaską, przemysłową równiną w zachodnim Teksasie. Zerknęłam w dół i z wysokości około 60 m dostrzegłam jasny, pomarańczowy płomień. To była „pochodnia gazowa” – wysoka, pionowa rura ustawiona za szybem naftowym i zbiornikami do magazynowania ropy, wyrzucająca w powietrze płomienie, które w to wietrzne popołudnie wyglądały niczym powiewające chorągwie. Spalano niepotrzebne gazy kopalne, głównie metan, które wydostawały się spod ziemi wraz z ropą naftową.

Świat Nauki 10.2021 (300362) z dnia 01.10.2021; Ochrona środowiska; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Łowcy metanu"
Reklama