Ilustracja Mark Ross
Technologia

Wystarczy myśl

Interfejs opracowany przez Richarda Andersena z Caltechu (po lewej) i jego zespół pozwala Erikowi Sorto (po prawej) poruszać robotycznym ramieniem.Lance Hayashida, California Institute of Technology Interfejs opracowany przez Richarda Andersena z Caltechu (po lewej) i jego zespół pozwala Erikowi Sorto (po prawej) poruszać robotycznym ramieniem.
Interfejs mózg-maszyna nowej generacji potrafi odczytać nasze zamiary

Za każdym razem ten widok wywołuje u mnie o gęsią skórkę. Sparaliżowany ochotnik na wózku inwalidzkim myślą steruje robotyczną kończyną, demonstrując, jak w praktyce działa interfejs mózg-maszyna.
To zdarzyło się w moim laboratorium w 2013 roku: Erik Sorto, sparaliżowany w wyniku ran postrzałowych odniesionych w wieku 20 lat, używając własnej woli, zdołał po raz pierwszy od 10 lat samodzielnie napić się piwa. Interfejs mózg-maszyna odczytał impulsy generowane przez neurony ukryte głęboko w korze mózgowej i zamienił je w sygnały sterujące elektromechanicznym ramieniem, które sięgnęło po puszkę, chwyciło ją i podniosło do ust Sorto, by mógł wypić łyk napoju.

Świat Nauki 5.2019 (300333) z dnia 01.05.2019; Neurotechniki; s. 24
Reklama