Napis przy drodze: „Oszczędzaj paliwo. Wyłącz silnik i zjedź z góry siłą rozpędu”. Napis przy drodze: „Oszczędzaj paliwo. Wyłącz silnik i zjedź z góry siłą rozpędu”. Getty Images
Technologia

Jak ropa i gaz stracą na atrakcyjności

Technicznie dostępne i opłacalne w eksploatacji złoża ropy naftowej na świecie (proved reserves). Dane z 2017 r. (w milionach baryłek).Jo Di Graphics, Źródło: U.S. Energy Information Administration Technicznie dostępne i opłacalne w eksploatacji złoża ropy naftowej na świecie (proved reserves). Dane z 2017 r. (w milionach baryłek).
Popyt na energię będzie rósł w kolejnych dekadach, a na Ziemi nie brakuje paliw kopalnych, które moglibyśmy spalać przez następne 100 lat – oceniają eksperci. Cała nadzieja w tym, że to nie będzie się opłacało, bo znacznie tańsze okażą się wiatr i słońce.

Zacznijmy od historii sprzed prawie pół wieku, czyli od pewnej kryzysowej zimy, która dotknęła kraje zachodnie na przełomie 1973/1974. Powodem były nie siarczyste mrozy, ale zakręcenie kurka z ropą przez kraje zrzeszone w organizacji OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries), do której należy część głównych producentów ropy naftowej na świecie, w tym niemal wszyscy z regionu Bliskiego Wschodu, co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Zaczęło się bowiem od wojny Jom Kippur pomiędzy Syrią i Egiptem a Izraelem, która wybuchła w październiku 1973 r.

Wiedza i Życie 6/2022 (1050) z dnia 01.06.2022; Energetyka; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Węglowodory same nie odejdą"
Reklama