Artystyczna wizja satelitów Starlink na orbicie (odległości i wielkości nie w skali). Artystyczna wizja satelitów Starlink na orbicie (odległości i wielkości nie w skali). Indigo
Technologia

Rój Starlinków zapewni internet w pustyni i w puszczy

Starlink: konstelacja nie dla astronomów
Technologia

Starlink: konstelacja nie dla astronomów

Satelitów firmy Elona Muska jest już ponad 6 tys., a w planach jest zwiększenie tej liczby nawet 7-krotnie. Ta rewolucyjna technologia oznacza internet bez ograniczeń, ale też generuje problemy.

Kontrowersyjny system Elona Muska zrewolucjonizował telekomunikację. Sygnał może dotrzeć w każdy zakątek naszej planety. Problemy pojawiają się jednak, gdy satelity trzeba serwisować. Do tego zakłócają obserwacje kosmosu.

Jeszcze zanim pierwszy satelita został wyniesiony w kosmos i zrobił pierwsze okrążenia Ziemi, wiadomo było, że to niemal idealne miejsce do łączności na duże odległości. Wystarczy spojrzeć na to pod kątem geometrii – fale rozchodzą się wzdłuż linii prostych, nasza planeta zaś to kula o średnicy niecałych 13 tys. km. Radiowa transmisja na duże odległości jest więc niemożliwa ze względu na krzywiznę globu, horyzont (poza którym fale się nie rozchodzą) oraz przeszkody w rodzaju nierówności terenu, budynków, roślinności i zjawisk atmosferycznych.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Łączność; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Niebo z internetem"
Reklama