Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę nad całym terytorium tego państwa operował RQ-4 Global Hawk. Może on pozostawać w powietrzu nawet 30 godz. Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę nad całym terytorium tego państwa operował RQ-4 Global Hawk. Może on pozostawać w powietrzu nawet 30 godz. Zuma/Forum
Technologia

Systemy wywiadowcze

EA-18G Growler ma możliwość detekcji i lokalizacji sygnałów radiowych.U.S. Air Force EA-18G Growler ma możliwość detekcji i lokalizacji sygnałów radiowych.
Sukcesy armii ukraińskiej – szczególnie w pierwszym okresie wojny – nie byłyby możliwe nie tylko bez dostaw broni od partnerów, ale również bez dostępu do nieprzerwanie zbieranych informacji wywiadowczych o ruchach sił rosyjskich. To kluczowy, ale mało znany element wsparcia ze strony państw NATO.

Informacja jest bronią, i to już od starożytności. Przewagę może osiągnąć tylko ta strona, która zna siłę wroga, jego położenie i zamiary, a jednocześnie potrafi te same informacje przed nim ukryć. To, co kiedyś zdobywali szpiedzy, teraz w coraz większym stopniu da się uzyskać dzięki nowoczesnej technologii – przede wszystkim samolotom. Bez takich informacji, przetwarzanych w czasie rzeczywistym i przekazywanych do jednostek uderzeniowych, niemożliwe byłoby szybkie i precyzyjne atakowanie nieprzyjaciela również daleko za linią frontu.

Wiedza i Życie 9/2022 (1053) z dnia 01.09.2022; Wojskowość; s. 38
Reklama