Podkast 32. Jakub Ciążela: Każdy geolog jest jak złoto
– Wiele osób myśli, że poszukiwanie metali to nadal jest brudne zajęcie i nic dobrego nam nie przyniesie ekologicznie. Ale nic bardziej mylnego. Dziś metali poszukuje się po to, by zmienić przyszłość. Geologia pozwala zmienić przyszłość – przekonuje dr Ciążela, wypytywany o to, czy jego działalność naukowa aby na pewno nie doprowadzi kiedyś do pogłębienia dewastacji środowiska naturalnego. – Metali potrzebujemy do przejścia od energetyki opartej na węglu do tej opartej na czystych technologiach.
Nasz gość poszukuje na dnie oceanów miejsc, w których gromadzą się minerały wypływające z wnętrza Ziemi. Dowiaduje się, jakie mechanizmy rządzą tym procesem. Uczy coraz sprawniej odnajdywać regiony szczególnie aktywne. Robi to m.in na pokładach specjalistycznych okrętów badawczych. Barwnie opowiada o dwóch misjach, w których brał udział.
Wiedza geologiczna zdobyta w ziemskich oceanach jest uniwersalna. Pomaga zrozumieć zjawiska zachodzące na innych ciałach niebieskich. – Skorupa Marsa też jest zbudowana z bazaltu, tak jak skorupa oceaniczna – mówi Ciążela.
Kiedyś – w czasie odległym, ale mierzalnym – zaczniemy przecież wydobywać surowce także chociażby na Marsie – do budowy tamtejszych kolonii, do otrzymywania paliwa rakietowego, na eksport. – Metali na naszych lądach jest po prostu za mało. Dlatego coraz śmielej spoglądamy ku oceanom i dalej – ku górnictwu kosmicznemu.
Na razie badania oraz ewentualne procesy wydobywcze na dnach oceanów są ściśle kontrolowane – przez naukowców. Czy nasz gość nie obawia się, że łapę na podwodnych skarbach położą kompanie górnicze, wszelkie regulacje stracą moc i podwodne krainy zamienią się w jeden wielki Bełchatów.
Odpowiedzi znajdziecie w podkaście.