Szkic Georgesa Mélièsa do jego filmu „Podróż na Księżyc” z 1902 r. Szkic Georgesa Mélièsa do jego filmu „Podróż na Księżyc” z 1902 r. domena publiczna
Technologia

Podkast 32. Jakub Ciążela: Każdy geolog jest jak złoto

Czego naukowcy szukają na dnie oceanów? Jak to, co tam znajdują, pomaga w zrozumieniu procesów zachodzących na innych planetach? Czy górnictwo podwodne zagrozi tamtejszym ekosystemom? Kiedy zaczniemy kopać na Marsie? Rozmowa z dr. Jakubem Ciążelą, geologiem planetarnym z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, który bada rozkład cennych metali na dnach oceanów i stawia konceptualne fundamenty górnictwa kosmicznego oraz tegorocznym finalistą Nagród Naukowych POLITYKI.

Wiele osób myśli, że poszukiwanie metali to nadal jest brudne zajęcie i nic dobrego nam nie przyniesie ekologicznie. Ale nic bardziej mylnego. Dziś metali poszukuje się po to, by zmienić przyszłość. Geologia pozwala zmienić przyszłość – przekonuje dr Ciążela, wypytywany o to, czy jego działalność naukowa aby na pewno nie doprowadzi kiedyś do pogłębienia dewastacji środowiska naturalnego. – Metali potrzebujemy do przejścia od energetyki opartej na węglu do tej opartej na czystych technologiach.

Nasz gość poszukuje na dnie oceanów miejsc, w których gromadzą się minerały wypływające z wnętrza Ziemi. Dowiaduje się, jakie mechanizmy rządzą tym procesem. Uczy coraz sprawniej odnajdywać regiony szczególnie aktywne. Robi to m.in na pokładach specjalistycznych okrętów badawczych. Barwnie opowiada o dwóch misjach, w których brał udział.

Wiedza geologiczna zdobyta w ziemskich oceanach jest uniwersalna. Pomaga zrozumieć zjawiska zachodzące na innych ciałach niebieskich. – Skorupa Marsa też jest zbudowana z bazaltu, tak jak skorupa oceaniczna – mówi Ciążela.

Kiedyś – w czasie odległym, ale mierzalnym – zaczniemy przecież wydobywać surowce także chociażby na Marsie – do budowy tamtejszych kolonii, do otrzymywania paliwa rakietowego, na eksport. – Metali na naszych lądach jest po prostu za mało. Dlatego coraz śmielej spoglądamy ku oceanom i dalej – ku górnictwu kosmicznemu.

Na razie badania oraz ewentualne procesy wydobywcze na dnach oceanów są ściśle kontrolowane – przez naukowców. Czy nasz gość nie obawia się, że łapę na podwodnych skarbach położą kompanie górnicze, wszelkie regulacje stracą moc i podwodne krainy zamienią się w jeden wielki Bełchatów.

Odpowiedzi znajdziecie w podkaście.

Dr Jakub Ciążela jest adiunktem w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Bada podmorskie złoża siarczków polimetalicznych. Jego prace pozwoliły określić rozkład cennych metali na dnach  oceanów, co otwiera szanse dla ich opłacalnej ekonomicznie eksploatacji. Od czterech lat kieruje międzynarodowym zespołem naukowym, który buduje MIRORES – pierwszy przyrząd do bezpośredniej detekcji minerałów rudnych z orbity Marsa lub Księżyca.Anna Amarowicz/pulsarDr Jakub Ciążela jest adiunktem w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Bada podmorskie złoża siarczków polimetalicznych. Jego prace pozwoliły określić rozkład cennych metali na dnach oceanów, co otwiera szanse dla ich opłacalnej ekonomicznie eksploatacji. Od czterech lat kieruje międzynarodowym zespołem naukowym, który buduje MIRORES – pierwszy przyrząd do bezpośredniej detekcji minerałów rudnych z orbity Marsa lub Księżyca.



WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ