Czipy Neuralinku mają być wszczepiane przez niewielki otwór w czaszce. Zaprojektowano do tego roboty. Czipy Neuralinku mają być wszczepiane przez niewielki otwór w czaszce. Zaprojektowano do tego roboty. Shutterstock
Technologia

Musk w mózgu

Małpa Pager z wszczepionym czipem Neuralinku gra w wirtualnego ping-ponga.EAST NEWS Małpa Pager z wszczepionym czipem Neuralinku gra w wirtualnego ping-ponga.
Ekscentryczny miliarder uparł się, że stworzy technologię, która pomoże leczyć ślepotę, paraliż i choroby psychiczne. Na razie jednak zbiera baty: za gigantomanię i męczenie zwierząt.

Szympans ma na imię Pager. Siedzi nieruchomo wpatrzony w czarny ekran. Po dwóch stronach monitora przesuwają się w szybkim tempie dwie białe linie, od których równie szybko odbija się biała kropka. Linie symbolizują paletki, a kropka piłkę. Elon Musk – do niedawna najbogatszy człowiek na Ziemi i maniak nowoczesnych technologii – twierdzi, że Pager porusza cyfrowymi paletkami wyłącznie za pomocą mózgu, gdzie wszczepiono mu czip. Scenę z udziałem szympansa Musk pokazuje podczas specjalnej konferencji jesienią 2022 r.

Wiedza i Życie 3/2023 (1059) z dnia 01.03.2023; Technologia; s. 18
Reklama