Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Grafika Mesa Schumacher
Technologia

Miękkie roboty są gotowe do samodzielnego działania

Uporczywe problemy konstrukcyjne przez długi czas nie pozwalały na to, by takie maszyny wyszły z laboratorium i stały się elementem naszego życia. Nowa generacja potrafi samodzielnie nawigować, rozrastać się i naprawiać, co wreszcie spełnia wygórowane oczekiwania naukowców.

Wykonane z delikatnych, elastycznych i wyglądających jak żywe tkanki materiałów, miękkie roboty mają potencjał, aby przewyższyć swoich topornych metalowych poprzedników. Mogłyby sprawniej eksplorować inne planety, delikatnie zbierać próbki żywych organizmów z oceanicznych głębin, a nawet wspomagać chirurgów.

Miękkie materiały, z jakich są zrobione, umożliwiają robotom zmiany kształtu, aby dostosować się do zmieniających się warunków, na przykład w zwężającym się tunelu. Miękkie roboty potrafią również manipulować delikatnymi materiałami, takimi jak ludzkie narządy czy kruche skały, bez ich zgniatania; nawet niektóre roboty o sztywnej konstrukcji, w tym słynne roboty wspomagające aktywność fizyczną osób niepełnosprawnych ruchowo produkowane przez firmę Boston Dynamics, zawierają miękkie części dla usprawnienia mobilności.

Świat Nauki 4.2023 (300380) z dnia 01.04.2023; Skaner; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "W miękkości siła"
Reklama