Łodzie żaglowe pływające po Nilu w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Łodzie żaglowe pływające po Nilu w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Shutterstock
Technologia

Miasta i rzeki – niezwykły duet

Rzeka Chicago zabarwiona na kolor zielony z okazji Dnia św. Patryka to duża atrakcja dla turystów, płynących statkiem wycieczkowym.Shutterstock Rzeka Chicago zabarwiona na kolor zielony z okazji Dnia św. Patryka to duża atrakcja dla turystów, płynących statkiem wycieczkowym.
Od zarania dziejów ośrodki miejskie zakładano w bezpośrednim sąsiedztwie rzek. Nil, Eufrat i Tygrys, Żółta Rzeka, Tamiza czy nasza Wisła to tylko kilka przykładów tego, że miasta rozwijają się dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sił natury.

Rzeki pozwalały mieszkańcom na uprawę, pojenie zwierząt, bywały źródłem pożywienia i drogą transportu. W nowoczesnych metropoliach rola rzek jest zgoła inna. Często stanowią one element krajobrazu i mają zapewnić wypoczynek i relaks mieszkańcom. Dlatego coraz częściej przeprowadza się rewitalizację nadbrzeży.

Rzeki pozwalają się zrelaksować

Do takiego wniosku doszli naukowcy z King’s College w Londynie, którzy do swoich analiz użyli aplikacji na smartfony zwanej Urban Mind, dzięki czemu mogli zbierać materiał badawczy w czasie rzeczywistym i porównywać, ile osób w danym momencie spędza czas nad wodą.

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Inne spojrzenie; s. 10
Reklama