Skuteczne sposoby na przyśpieszenie wolno działającego MacBooka Skuteczne sposoby na przyśpieszenie wolno działającego MacBooka mat. pr.
Technologia

Skuteczne sposoby na przyśpieszenie wolno działającego MacBooka

Po kilku latach użytkowania wydajność Twojego MacBooka może nie być już tak wysoka, jak w momencie zakupu. Wraz z upływem czasu urządzenia tego typu się starzeją, a coraz nowsze aplikacje stawiają przed nimi rosnące wymagania. MacBook to jednak inwestycja na lata – najczęściej wystarczy kilka kroków, aby przywrócić mu dawną szybkość działania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na podniesienie wydajności.

Przyczyny spowolnienia MacBooka

Dlaczego Twój MacBook nagle zwolnił i nie pracuje się na nim już tak szybko jak kiedyś? Przyczyn może być wiele, jednak do najczęstszych należą zbyt mało wolnego miejsca na dysku, duża liczba aplikacji działających w tle, a także stara wersja systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz, aby komputer działał niemal z podobną wydajnością, jak w momencie zakupu, wystarczy poświęcić trochę czasu – efekty mogą okazać się naprawdę imponujące. Jak przyśpieszyć MacBooka? Warto zacząć od podstaw, takich jak zamknięcie nieużywanych programów oraz usunięcie niepotrzebnych plików. Jeśli masz bardzo mało miejsca na dysku, a nie chcesz rozstawać się np. ze swoimi zdjęciami czy filmami, możesz przenieść je do chmury iCloud. Kolejną czynnością, która może przynieść duże efekty, jest sprawdzenie ustawień autostartu i wyłączenie automatycznego uruchamiania aplikacji, które nie są potrzebne na bieżąco.

Zamknij nieużywane aplikacje i programy

To najczęstsza przyczyna wolnej pracy MacBooka. Zamknięcie wszystkich programów działających w tle może znacznie zwiększyć sprawność urządzenia. Jeśli masz w zwyczaju otwieranie w przeglądarce dużej liczby kart, których potem nie zamykasz – przejrzyj je, sprawdź, które są naprawdę potrzebne i pozamykaj te zbędne. Inne aplikacje możesz sprawdzić w Monitorze aktywności. Znajdziesz go, wchodząc w „Narzędzia”, a potem „Aplikacje”. To przydatne narzędzie wyświetla użytkownikowi wszystkie procesy działające na komputerze. Na samej górze znajdują się te, które zajmują najwięcej mocy obliczeniowej procesora. Aby je zakończyć, wystarczy kliknąć wybraną pozycję i wybrać przycisk „X”.

Usuń duże, niepotrzebne pliki oraz opróżnij kosz

Masz na swoim Macu masę dawno nieoglądanych zdjęć, a może duże dokumenty związane z projektem, który udało się ukończyć kilka miesięcy temu? Dokonaj archiwizacji, przerzuć zdjęcia czy pliki na dysk zewnętrzny lub chmurę, a także usuń te, które na pewno nie będą już potrzebne. Nie zapomnij też opróżnić kosza. Często po usunięciu plików z folderu czy też pulpitu wydaje nam się, że sprawa jest zakończona – należy jednak mieć na uwadze, że lądują one w koszu i nadal znajdują się na dysku. Dlatego warto pamiętać, aby co jakiś czas go opróżniać. Przydatne będzie także wyrobienie sobie nawyku regularnego przeglądania plików i robienia w nich porządku. Jeśli poświęcisz 20 minut raz na tydzień czy dwa na uporządkowanie swojego MacBooka, korzystanie z urządzenia będzie znacznie sprawniejsze i przyjemniejsze.

Zarządzaj automatycznym uruchamianiem aplikacji

MacBook domyślnie może uruchamiać bardzo dużo aplikacji przy swoim uruchomieniu. Niektóre z nowo zainstalowanych programów automatycznie mają przypisaną opcję autostartu, jednak często nie jest ona potrzebna. Wejdź w „Ustawienia systemowe”, a następnie menu „Ogólne” i „Logowanie”. Znajdziesz tu wszystkie programy, które uruchamiają się zaraz po włączeniu MacBooka. Znajdź te, przy których jest to niepotrzebne i wyłącz autostart. W tym miejscu znajdziesz również tzw. agenty uruchamiania, które działają w tle – możesz spróbować je również dezaktywować, aby jeszcze bardziej przyspieszyć działanie urządzenia.

Materiał przygotowany przez MacPaw