Pianka z kartonów wzmocniona żelatyną/octanem poliwinylu. Pianka z kartonów wzmocniona żelatyną/octanem poliwinylu. Jinsheng Gou
Technologia

Pianka ze starych kartonów będzie przydatna

Tektura trafia na śmietnik. Może jednak dostać drugie życie.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Kartony przetwarza się np. w aerożele na bazie celulozy. Dotychczas proces był kilkustopniowy i generował jeszcze więcej odpadów, często bardziej szkodliwych dla środowiska. Grupa chińskich naukowców przyjrzała się temu zagadnieniu i opublikowała właśnie pracę, w której opisuje zupełnie nową technologię.

Pierwszym etapem jest tu przygotowanie z kartonów pulpy papierowej przy pomocy blendera. Następnie miesza się ją z żelatyną lub octanem poliwinylu (PVA), które pełnią tu funkcję kleju. Taka mieszanina umieszczana jest w formach, zamrażana, a następnie liofilizowana. Właśnie w ten sposób powstaje niezwykle wytrzymała pianka, będąca doskonałym izolatorem cieplnym i efektywnie absorbująca uderzenia.

Opracowano także wersję o podwyższonej wytrzymałości z mieszaniny pulpy, żelatyny, PVA oraz cieczy nienewtonowskiej opartej na krzemionce. Taki materiał wytrzymuje nawet uderzenia młotem. Może więc być np. zastosowany do transportu ładunków zrzucanych z powietrza bez użycia spadochronów. Sprawdziłby się lepiej niż piankowe wypełniacze.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 2/2024 (1070) z dnia 01.02.2024; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Pianka ze starych kartonów"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną