Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Zdrowie

Obfite miesiączki? Jest szansa na terapię

Na całym świecie miliony kobiet zmagają się z bardzo obfitymi miesiączkami. Do tej pory nie znano konkretnych powodów występowania tego zjawiska, a leczenie ograniczało się zwykle do terapii hormonalnej, często mało skutecznej. Problem jest poważny, gdyż regularna utrata dużej ilości krwi często prowadzi do anemii.

Badacze z University of Edinburgh postanowili przyjrzeć się wnikliwiej temu problemowi, a ich wnioski mogą stanowić przełom. Naukowcy zainteresowali się zmianami w endometrium, czyli dwuwarstwowej błonie śluzowej wyściełającej macicę. Jego zewnętrzna warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu w końcowej fazie cyklu i zostaje wydalona, czemu towarzyszy naturalne krwawienie. Odbudowuje ją znajdująca się pod nią warstwa podstawna, co silnie zależy od ilości białka HIF-1. Okazało się, że u kobiet doświadczających obfitych miesiączek poziom tego białka jest znacząco obniżony.

Testy przeprowadzone na myszach, którym podawano lek zwiększający produkcję HIF- 1, wykazały, że warstwa czynnościowa endometrium zostaje szybciej zregenerowana, co w znaczący sposób ograniczało krwawienia. Uzyskane wyniki dają szansę na opracowanie terapii, w której kobietom cierpiącym na obfite miesiączki nie trzeba będzie podawać leków hormonalnych.

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Sygnały; s. 12

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną