Zbudowane z lipidów liposomy wykorzystuje się jako nośnik leków. Zbudowane z lipidów liposomy wykorzystuje się jako nośnik leków. Tomasz Swierczynski / Shutterstock
Zdrowie

Miniaturowi snajperzy

W zbudowanych z DNA klatkach zamyka się substancje zabójcze dla komórek nowotworowych, m.in. nanocząstki złota (Au). Tu otwarcie klatki następuje pod wpływem światła UV.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz W zbudowanych z DNA klatkach zamyka się substancje zabójcze dla komórek nowotworowych, m.in. nanocząstki złota (Au). Tu otwarcie klatki następuje pod wpływem światła UV.
Rewolucyjne nanocząstki stają się potężnym narzędziem w zwalczaniu chorób nowotworowych. Ich głównym celem jest szybkie i precyzyjne zlokalizowanie najeźdźcy, a następnie jego unieszkodliwienie.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że co roku u 14 mln ludzi diagnozuje się chorobę nowotworową, a ok. 8 mln pacjentów umiera z jej powodu. Trwa walka z czasem, a zespoły badaczy na całym świecie pracują nad wynalezieniem skuteczniejszych metod leczenia. Nowoczesne technologie oparte na miniaturyzacji doprowadziły do powstania produktów w skali nano. W ten sposób do gry weszły nanocząstki – struktury tysiąckrotnie mniejsze od średnicy włosa (w porównaniu z nimi wirusy i bakterie to prawdziwi giganci), które mają szansę zmienić oblicze współczesnej medycyny.

Wiedza i Życie 3/2018 (999) z dnia 01.03.2018; Medycyna; s. 16
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >