Ilustracja Fatinha Ramos
Zdrowie

Onkologia: “Płynne biopsje” stają się rzeczywistością

Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w „New York Times”, „Time”, „Fortune” i „New Republic”. Była redaktor naukową „Time” i redaktor naczelną „Scientific American Mind”.Nick Higgins Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w „New York Times”, „Time”, „Fortune” i „New Republic”. Była redaktor naukową „Time” i redaktor naczelną „Scientific American Mind”.
Badania krwi ograniczą konieczność zabiegów chirurgicznych i umożliwiły wykrywanie nowotworów w trudno dostępnych miejscach.

Wyobraź sobie proste badanie krwi wykrywające nowotwory większości typów w ich najwcześniejszym stadium. Przez dziesięciolecia ten pomysł – „płynne biopsje” – był Świętym Graalem onkologii. Teoretycznie pozwalałyby wykrywać nowotwory na długo przed tym, zanim możliwa byłaby ich identyfikacja w badaniu palpacyjnym, na podstawie objawów albo badań obrazowych. Badania krwi ograniczyłyby konieczność chirurgicznego pobierania próbek tkanek w przypadku podejrzanych guzków i zmian, a także umożliwiły wykrywanie nowotworów w miejscach, do których nie można w bezpieczny sposób dotrzeć igłą czy skalpelem.

Świat Nauki 8.2021 (300360) z dnia 01.08.2021; Zdrowie; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "“Płynne biopsje” stają się rzeczywistością"
Reklama