Ilustracja Fatinha Ramos
Zdrowie

Czy naprawdę starzejemy się wolniej?

Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w New York Times, Time, Fortune i New Republic. Była redaktor naukową Time i redaktor naczelną Scientific American Mind.Nick Higgins Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w New York Times, Time, Fortune i New Republic. Była redaktor naukową Time i redaktor naczelną Scientific American Mind.
Pod wieloma względami starzejemy się lepiej, ale pewnych granic nie przekroczymy

Często słyszymy, że sześćdziesiątka to nowa pięćdziesiątka, a siedemdziesiątka jest nową sześćdziesiątką. To frazes, którego źródłem są stare zdjęcia. Wystarczy, że spojrzymy na zdjęcia dziadków lub pradziadków (zależnie od własnego wieku), aby dostrzec ich przygarbione, zwiotczałe ciała, pomarszczone twarze. Wielu z nich wydaje się przykutych do fotela, chociaż ledwie skończyli 60 lat. Co za kontrast w porównaniu do pełnych wigoru współczesnych sześćdziesięciolatków!

W najnowszych badaniach, porównujących populacje urodzone w różnych dziesięcioleciach, sięgnięto głębiej poza ten powierzchowny obraz, aby określić faktyczne różnice w tym, jak się starzejemy.

Świat Nauki 2.2021 (300354) z dnia 01.02.2021; Zdrowie; s. 18
Reklama