Tarczyca w skaningowym mikroskopie elektronowym. Pomiędzy owalnymi pęcherzykami znajduje się tkanka łączna. Tarczyca w skaningowym mikroskopie elektronowym. Pomiędzy owalnymi pęcherzykami znajduje się tkanka łączna. Indigo
Zdrowie

Hashimoto: co się dzieje, kiedy szwankuje tarczyca

Histologiczny przekrój tarczycy. Unaczyniony (ciemnofioletowe struktury) miąższ gruczołu tarczycowego budują pęcherzyki, które uwalniają hormony tarczycy.Indigo Histologiczny przekrój tarczycy. Unaczyniony (ciemnofioletowe struktury) miąższ gruczołu tarczycowego budują pęcherzyki, które uwalniają hormony tarczycy.
Zmęczenie i apatię zrzucamy na karb przeciążenia pracą, niskie ciśnienie lub trudy życia w pandemii. A może to szwankująca tarczyca, którą podstępnie niszczy układ odpornościowy?

Ma wielkość dużego motyla i nawet przypomina go kształtem. Niewielki ciężar, nieprzekraczający 30 g, nie odpowiada potężnej roli, jaką odgrywa w ustroju. Mowa o tarczycy – gruczole wydzielającym do krwi trzy hormony, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowca. Dzięki dwóm z nich po urodzeniu prawidłowo się rozwijamy, a z czasem zyskujemy napęd do życia. Ale gdy pojawią się ospałość, zmęczenie, przyrost masy ciała i mniej zauważalne objawy, jak łamliwość włosów czy trudności ze skupieniem uwagi, nie łączymy tego z niedoborem hormonów.

Wiedza i Życie 10/2021 (1042) z dnia 01.10.2021; Zdrowie; s. 26
Reklama