Sok z buraków zawiera betaninę (czerwony barwnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym) i betainę (niekiedy stosowaną jako suplement diety, aczkolwiek jej prozdrowotne właściwości są wątpliwe). Sok z buraków zawiera betaninę (czerwony barwnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym) i betainę (niekiedy stosowaną jako suplement diety, aczkolwiek jej prozdrowotne właściwości są wątpliwe). Shutterstock
Zdrowie

Wypijmy roślinę!

Spektrum zamienników mleka produkowanych na bazie roślin się poszerza. Na zdjęciu napoje z orzechów włoskich, owsa, ryżu, orzechów laskowych, soi i migdałów.Shutterstock Spektrum zamienników mleka produkowanych na bazie roślin się poszerza. Na zdjęciu napoje z orzechów włoskich, owsa, ryżu, orzechów laskowych, soi i migdałów.
Większość spożywanych napojów bazuje na roślinach i, oprócz kawy czy herbaty, jest ich całkiem sporo.

Z roku na rok coraz częściej, nie tylko wśród dzieci, stwierdza się występowanie alergii na mleko czy nietolerancję na zawartą w nim laktozę. Dodatkowo na popularności zyskują diety wegańskie, wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko i wszelkie produkty wytwarzane na jego bazie. Mleko stanowi jednak źródło aminokwasów i innych cennych składników, a dodatkowo nasza kuchnia od wieków opierała się na jego wykorzystaniu. Dlatego jest składnikiem wielu potraw. Osoby, które z konieczności czy z wyboru nie spożywają mleka, nie pozostają jednak obecnie bez alternatywy.

Wiedza i Życie 6/2022 (1050) z dnia 01.06.2022; Botanika; s. 50
Reklama