C. albicans. C. albicans. Shutterstock
Zdrowie

Śluz zwalcza grzybicę

Naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycie przyczyni się do powstania nowych leków

Drożdżak z gatunku Candida albicans (bielnik biały) występuje w ustach lub też dalszych odcinkach układu pokarmowego. Jest znajdowany również w układzie moczowym i płciowym. Zazwyczaj nie wywołuje choroby u gospodarza, ale w momencie osłabienia odporności (nowotwór, HIV) może stać się szkodliwy, a nawet zagrażać naszemu życiu – dzieje się tak w przypadku choroby układowej, czyli obejmującej różne rodzaje tkanek, np. krew i serce.

Naukowcy z MIT odkryli, że w naszym śluzie występują struktury, które chronią przed tym patogenem. Są to glikany budujące mucynę, polimer wytwarzany przez nabłonek większości zwierząt. Na przykład cząsteczki mucyny chronią ścianki żołądka przed działaniem soków trawiennych. Jak się wydaje, związki te wykazują również działanie ochronne przeciwko patogenom, i to nie tylko C. albicans, ale również Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Praca na ten temat ukazała się w „Nature Chemical Biology”.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie przyczyni się do powstania nowych leków przeciwgrzybiczych. A może uda się sprawić, żeby chorobotwórcze grzyby stały się wrażliwsze na już istniejące medykamenty?

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Sygnały; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Zwalczanie grzybic"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną