Mitochondria (zielono-czerwone) w skaningowym mikroskopie elektronowym. Struktury te mają własny materiał genetyczny, a ich głównym zadaniem jest produkcja energii. Mitochondria (zielono-czerwone) w skaningowym mikroskopie elektronowym. Struktury te mają własny materiał genetyczny, a ich głównym zadaniem jest produkcja energii. Indigo
Zdrowie

Transfer mitochondriów nadzieją dla chorych dzieci

W przeprowadzonych przez lekarzy badaniach wzięło udział sześcioro dzieci ze zdiagnozowanym zespołem Kearnsa-Sayre’a bądź zespołem szpikowo-trzustkowym Pearsona. Rok po zabiegu okazało się, że ich krwinki miały o 30% więcej mitochondrialnego DNA i wytwarzały o jedną trzecią więcej energii.

Głównym zadaniem obecnych w komórkach mitochondriów jest produkcja energii. Jednak ich kondycja pogarsza się wraz z wiekiem i przebiegiem pewnych chorób. Upośledzenie funkcji tych struktur może mieć także podłoże genetyczne. W efekcie mutacji pojawia się szereg objawów chorobowych, które dotyczą zwykle tkanek o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, takich jak mięśnie czy układ nerwowy. Szacuje się, że na choroby mitochondrialne o genetycznym podłożu cierpi jedno na 5 tys. nowo narodzonych dzieci.

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Sygnały; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Wymiana mitochondriów"
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >