Indigo
Zdrowie

Zębowisko

Pantomogram to zdjęcie panoramiczne zębów. Jest najczęściej zlecanym w stomatologii badaniem z użyciem promieni rentgenowskich.Shutterstock Pantomogram to zdjęcie panoramiczne zębów. Jest najczęściej zlecanym w stomatologii badaniem z użyciem promieni rentgenowskich.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bez próchnicy dożyć późnej starości i zachować naturalne uzębienie. Dlaczego więc od wczesnego dzieciństwa postępujemy tak, jakby nikomu na tym nie zależało?

Dobrze, że próchnica nie jest chorobą śmiertelną, bo 98% młodzieży kończyłoby życie w wieku 18 lat. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest też oznaką naturalnego starzenia. Jeśli ktoś należycie dba o zęby i jamę ustną, właściwie się odżywia, nie tylko nie musi obawiać się dentystycznych wierteł ani odkładać pieniędzy na uzupełnienia protetyczne lub implanty, ale będzie miał satysfakcję z ładnego uśmiechu i ze zdrowego życia. Higienizacja jamy ustnej – obejmująca nie tylko zęby, ale też dziąsła i język – zapewnia ochronę przed zawałami serca, udarami mózgu, a nawet przed zapaleniami płuc.

Wiedza i Życie 10/2023 (1066) z dnia 01.10.2023; Zdrowie; s. 44
Reklama