Abraham Zangen (z prawej) i dwaj jego studenci z pierwszą wersją systemu do powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Abraham Zangen (z prawej) i dwaj jego studenci z pierwszą wersją systemu do powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Dani Machlis/Ben-Gurion Univ. of the Negev
Zdrowie

Nowy sposób na nałóg

Podglądanie mózgu
Badania osób z urazami mózgu7, które zaraz po takim uszkodzeniu porzuciły palenie, wskazały na związek pomiędzy aktywnością przedniej kory przedczołowej a zerwaniem z nałogiem (a). Analiza tych regionów mózgu, które były pobudzane podczas przezczaszkowej stymulacji magnetycznej w celu porzucenia nałogu nikotynowego (b), a których celem miała być kora wyspowa, wykazała, że w ten sposób idealnie stymulowano korę przedczołową przednią (c). To może tłumaczyć, dlaczego u części nałogowych palaczy terapia okazała się skuteczna.Joutsa J. i in., „Nature Med.” 28, 1249–1255 (2022). Podglądanie mózgu Badania osób z urazami mózgu7, które zaraz po takim uszkodzeniu porzuciły palenie, wskazały na związek pomiędzy aktywnością przedniej kory przedczołowej a zerwaniem z nałogiem (a). Analiza tych regionów mózgu, które były pobudzane podczas przezczaszkowej stymulacji magnetycznej w celu porzucenia nałogu nikotynowego (b), a których celem miała być kora wyspowa, wykazała, że w ten sposób idealnie stymulowano korę przedczołową przednią (c). To może tłumaczyć, dlaczego u części nałogowych palaczy terapia okazała się skuteczna.
W rzuceniu palenia może pomóc magnetyczna stymulacja mózgu Simon Makin

Galit Blecher nigdy nie zamierzała palić papierosów, ale podczas służby w armii izraelskiej się poddała. „Kiedy trafiłam do wojska, okazało się, że wszyscy tam palą” – opowiada. Broniła się przez ponad rok, ale w końcu złamała swoje postanowienie, kiedy otrzymała do wykonania wyjątkowo monotonne zadanie.

Po powrocie do cywila rzucała palenie dwukrotnie, wspomagając się przeciwdepresyjnym lekiem o nazwie bupropion (inna nazwa to Zyban), który redukuje symptomy głodu nikotynowego i odstawienia.

Świat Nauki 11.2023 (300387) z dnia 01.11.2023; Raport. Nałóg palenia; s. 67
Reklama