Chirurdzy z NYU Langone Health w Nowym Jorku nachylają się nad pacjentem podczas zabiegu przeszczepienia nerki. Chirurdzy z NYU Langone Health w Nowym Jorku nachylają się nad pacjentem podczas zabiegu przeszczepienia nerki. Zdjęcie Kholood Eid
Zdrowie

Dar życia

Podczas procedury identycznej jak ta, której poddali się Thomas Kenny i John Primavera, główny chirurg Robert Montgomery przenosi żywą nerkę z sali operacyjnej, na której znajduje się dawca, na salę, gdzie czeka biorca. Wcześniej bada narząd.Zdjęcie Kholood Eid Podczas procedury identycznej jak ta, której poddali się Thomas Kenny i John Primavera, główny chirurg Robert Montgomery przenosi żywą nerkę z sali operacyjnej, na której znajduje się dawca, na salę, gdzie czeka biorca. Wcześniej bada narząd.
Postępy w technice transplantacyjnej ratują życie. Jednak nadal bardzo brakuje narządów, dlatego lekarze próbują pozyskiwać je od innych gatunków

Robert Montgomery szedł ostrożnie szpitalnym korytarzem, niosąc misę ze stali nierdzewnej, w której na podłożu z lodu leżała żywa ludzka nerka. Kilka minut wcześniej narząd ten był częścią ciała jednego człowieka, a teraz miał zostać wszczepiony do organizmu drugiego, aby ratować jego życie.

Działo się to wiosną tego roku, w pewien poniedziałek o godzinie 11 rano. Towarzyszyłam doktorowi Montgomery’emu, specjaliście transplantologii w zakresie jamy brzusznej i dyrektorowi NYU Langone Transplant Institute, kiedy wchodził na salę operacyjną.

Świat Nauki 12.2023 (300388) z dnia 01.12.2023; Medycyna; s. 26
Reklama