Ssaki z paleocenu i eocenu – dwóch pierwszych epok ery kenozoicznej. Pijący wodę z jeziora to Hyracotherium, ­daleki przodek koni. Obok – wczesny przodek nosorożców Ssaki z paleocenu i eocenu – dwóch pierwszych epok ery kenozoicznej. Pijący wodę z jeziora to Hyracotherium, ­daleki przodek koni. Obok – wczesny przodek nosorożców Shutterstock
Strona główna

Piekło nazywa się PETM

Wędrówki kontynentów w ciągu ostatnich ok. 250 mln lat. W tym czasie doszło do rozpadu Pangei i pojawienia się współczesnych lądów.Shutterstock Wędrówki kontynentów w ciągu ostatnich ok. 250 mln lat. W tym czasie doszło do rozpadu Pangei i pojawienia się współczesnych lądów.
Przez chwilę za północnym kołem polarnym rosły palmy, a przybrzeżne morza zamieszkiwały gady podobne do krokodyli. Ciepłolubne zwierzęta czuły się świetnie w arktycznej wodzie, która miała temperaturę dzisiejszego tropikalnego oceanu.

Wszystko ma swój początek i koniec. Olbrzymi superkontynent Pangea, który powstał w erze paleozoicznej, nie był wyjątkiem – zaczął się rozsypywać w erze mezozoicznej, aby ostatecznie przejść do historii w erze kenozoicznej, czyli tej, w której żyjemy. Jednym z ostatnich epizodów tego tektonicznego dramatu, rozpisanego na wiele etapów i trwającego dziesiątki milionów lat, było rozstanie Europy z Ameryką Północną. Rozdzielił je północny Atlantyk, który właśnie wtedy się narodził. Poród trwał długo, a zaczął się ok.

Wiedza i Życie 11/2020 (1031) z dnia 01.11.2020; Geologia; s. 44
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >