Mikroskopowy obraz agregatu nanocząstek złota (większe, żółtobrązowe) i tlenku cyny(VI) (mniejsze, niebieskie). Kolory nadane sztucznie Mikroskopowy obraz agregatu nanocząstek złota (większe, żółtobrązowe) i tlenku cyny(VI) (mniejsze, niebieskie). Kolory nadane sztucznie Georgy Shafeev / Shutterstock
Strona główna

Nanoskarby

Puchar Likurga zachwyca barwą zmieniającą się w różnych warunkach oświetlenia. Efekt wywołują nanocząstki złota i srebra rozproszone w szkle.Wikimedia Commons/Wikipedia Puchar Likurga zachwyca barwą zmieniającą się w różnych warunkach oświetlenia. Efekt wywołują nanocząstki złota i srebra rozproszone w szkle.
Moda na nanocząstki zawojowała cały świat. Czym są cuda nanotechnologii w naszych domach?

Doświadczenie 1

Miedzianą mufkę zalej w pojemniku na mocz 20 ml octu wymieszanego pół na pół z wodą utlenioną i zostaw na noc. Uzyskasz tak roztwór octanu miedzi. Kolejnego dnia rozpuść łyżeczkę granulek środka do udrożniania rur w 40 ml wody. Rozlej po 10 ml do czterech pojemników na mocz. W pierwszym dokładnie rozpuść 2 łyżeczki glukozy, następnie połowę objętości płynu przenieś strzykawką do drugiego pojemnika, dobrze wymieszaj i połowę zawartości przenieś do trzeciego. Wymieszaj zawartość trzeciego pojemnika i połowę zawartości przelej do czwartego.

Wiedza i Życie 6/2020 (1026) z dnia 01.06.2020; Laboratorium; s. 76
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >