175 lat odkryć
Kilka lat po tym, jak ukazał się pierwszy numer tego pisma, stolarz z New Jersey znalazł ślady złota w kalifornijskiej American River, rozpoczynając Gorączkę Złota – około 100 tys. poszukiwaczy zalało góry Sierra Nevada w poszukiwaniu fortuny. Rufus Porter, wynalazca, malarz i założyciel Scientific American, miał jednak inne ambicje niż przeciętny 49-latek. Chciał przewozić pasażerów ze wschodniego wybrzeża do Kalifornii olbrzymim sterowcem, który pokonywałby tę odległość w trzy dni. W wyniku niespodziewanych komplikacji projekt ostatecznie upadł. Ale Scientific American wciąż ma się nieźle.
1 października 2020
Pismo przetrwało głównie dlatego, że ciągle się rozwija i zmienia. Myśląc w tym duchu, postanowiliśmy wykorzystać jubileuszowy numer, aby przyjrzeć się naszej przeszłości, analizując zmiany w języku, którym mówimy o nauce („Język nauki”, s. 20) i sięgając do najbardziej kontrowersyjnych materiałów, jakie kiedykolwiek wydrukowaliśmy [ten artykuł ukaże się w numerze listopadowym Świata Nauki – przyp. red. ŚN).
Postanowiliśmy także opowiedzieć o kilku zabawnych przypadkach z naszej historii, takich jak choćby ten, kiedy Hans Bethe napisał dla nas artykuł o bombie wodorowej, co spowodowało najazd służb bezpieczeństwa na redakcję Scientific American, spalenie 3 tys.
Świat Nauki
10.2020
(300350) z dnia 01.10.2020;
175 lat wydanie rocznicowe;
s. 18