Ogólny schemat reakcji w systemie chemii „click”. Ogólny schemat reakcji w systemie chemii „click”. The Royal Swedish Academy of Sciences
Strona główna

Chemia z klocków Lego

Tym razem nie było sensacji i wielkiego zdziwienia. Nagrodą w dziedzinie chemii mogą się cieszyć trzy osoby: Carolyn R. Bertozzi (Stanford University, USA), Morten Meldal (Danmarks Tekniske Universitet) oraz Karl Barry Sharpless (Scripps Research, La Jolla, USA). Ten ostatni został uhonorowany ponownie (poprzednio w 2001). Naukowców doceniono za wieloletnią pracę nad rozwojem dziedziny „click chemistry” (jeszcze nie ma polskiej nazwy, zwykle piszemy o chemii „click”).

Chemicy od dawna poszukiwali najprostszych metod syntezy organicznej złożonych związków. Tegoroczni laureaci wpadli na pomysł, aby podłączyć grupę azydkową do jednego związku, a układ z wiązaniem potrójnym do drugiego. Pozwala to na efektywne otrzymanie w zasadzie dowolnie złożonych związków. Można to obrazowo porównać z budowaniem struktur z klocków Lego albo też z tworzeniem naszyjników przez łączenie dowolnych koralików.

Jakie jest potencjalne zastosowanie chemii „click”?

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Nagrody Nobla 2022; s. 4
Reklama