Molekularny samochód pędzący po torze wykonanym z metalu. Wizja artysty. Molekularny samochód pędzący po torze wykonanym z metalu. Wizja artysty. Shutterstock
Struktura

Kiedy cząsteczka staje się maszyną

Schemat budowy syntazy ATP.Shutterstock Schemat budowy syntazy ATP.
Żyjemy w świecie rządzonym przez maszyny molekularne. Mimo że są niewielkie, to kontrolują niemalże wszystkie procesy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów na Ziemi. Natura tworzy je i udoskonala od milionów lat. Czy człowiek, który dopiero stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, zdoła jej dorównać?

Dookoła panują zgiełk i podniecenie. Właśnie z niesamowitą prędkością przemknęła przed nami ciężarówka. Kolejna, większa, toczy się tuż nad nią. Wreszcie pojawia się jeszcze jedna. Mimo że najmniejsza z całej trójki, ciągnie za sobą największy ładunek. Na prawo powoli mielą młyny, wyrzucając co chwilę dziwne opalizujące kule. Nieco dalej dziesiątki maszyn pracują nad ogromnymi kawałkami nici. Niestrudzenie i z ogromną precyzją rozwijają je, tną, zwijają i odrzucają za siebie. Nie przestają nawet, gdy tuż nad nimi przelatuje jaskrawy pocisk.

Wiedza i Życie 11/2017 (995) z dnia 01.11.2017; Biochemia; s. 46
Reklama