Struktura wewnętrzna zwykłego metalu jest bardzo uporządkowana. Struktura wewnętrzna zwykłego metalu jest bardzo uporządkowana. Shutterstock
Struktura

Szkło metaliczne

Wiązanie metaliczne oraz podstawowe właściwości metali i stopów.Shutterstock Wiązanie metaliczne oraz podstawowe właściwości metali i stopów.
Trwają poszukiwania nowych materiałów, które sprostają wyzwaniom inżynierów i konstruktorów. Czasem wystarczy zmienić wewnętrzną strukturę czegoś znanego od dawna, aby uzyskać niezwykłe wyniki.

Nazwa „szkło metaliczne” wydaje się w pierwszej chwili oksymoronem. Wszyscy wiemy, jak wygląda metal, a jak szkło. Okazuje się jednak, że ma ona głębszy sens.

Struktura wewnętrzna metalu jest niezwykle uporządkowana. Wszystkie metale są kowalne i ciągliwe, mają w stanie stałym błyszczącą powierzchnię, bardzo dobrze przewodzą ciepło i prąd elektryczny, co wynika z obecności w ich strukturze elektronów swobodnych. Z kolei szkło (poza połyskiem) ma zupełnie inne właściwości. Jego struktura wewnętrzna jest bezpostaciowa (amorficzna), co sprawia, że jest materiałem twardym i kruchym, bardzo słabo przewodzi ciepło i jest izolatorem elektrycznym.

Wiedza i Życie 9/2017 (993) z dnia 01.09.2017; Chemia; s. 60