Podstawowym pożywieniem tych ptaków są drobne ryby. Polują na nie cierpliwie, brodząc w płytkiej (do 60 cm głębokości) wodzie. Podstawowym pożywieniem tych ptaków są drobne ryby. Polują na nie cierpliwie, brodząc w płytkiej (do 60 cm głębokości) wodzie. Shutterstock
Środowisko

Gadająca Wyspa

Czaple siwe najczęściej budują gniazda w koronach wysokich drzew. Znoszą 2–7 bladoniebieskich lub błękitnych jaj wielkości kurzych.Shutterstock Czaple siwe najczęściej budują gniazda w koronach wysokich drzew. Znoszą 2–7 bladoniebieskich lub błękitnych jaj wielkości kurzych.
Czaple siwe doznały wielu okrucieństw ze strony człowieka. Były zabijane między innymi za to, że uznawano je za nienasycone żarłoki, które kradły ryby. A prawda o nich jest zupełnie inna.

Niemały wpływ na moje zainteresowanie się czaplami miała pouczająca książka Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa Kormoranów”, którą jako nastolatek wielokrotnie przeczytałem. Marzyłem wówczas, aby kiedyś także znaleźć „swoją” ptasią wyspę… Po kilku latach udało mi się trafić na taką na jednym z augustowskich jezior. Pamiętam ten czas dokładnie. Był marzec 1983 r. Gadająca Wyspa – tak nazywaliśmy z kolegą miejsce, gdzie od wczesnego przedwiośnia przez cały okres lęgowy nie cichły ptasie rozmowy.

Wiedza i Życie 7/2017 (991) z dnia 01.07.2017; Ornitologia; s. 46