Shutterstock
Człowiek

Afantazja

Ludzie cierpiący na afantazję nie mogą przywołać w pamięci twarzy znanych im osób, są jednak w stanie podać szczegóły ich wyglądu.Shutterstock Ludzie cierpiący na afantazję nie mogą przywołać w pamięci twarzy znanych im osób, są jednak w stanie podać szczegóły ich wyglądu.
Niektórzy nie potrafią sobie niczego wyobrazić ani odtworzyć w pamięci obrazu własnego domu. Taką dysfunkcję można mieć od urodzenia, a niekiedy nabyć w wyniku urazu mózgu.

Kilkanaście lat temu emerytowany inspektor budowlany z Wielkiej Brytanii poddał się nieinwazyjnemu zabiegowi angioplastyki, polegającemu na poszerzeniu zwężonych naczyń krwionośnych. Niedługo później ze zdumieniem odkrył, że nie jest już w stanie przywołać obrazu swoich dzieci i wnuków, a cowieczorne fantazje, które pomagały mu zasnąć, nagle przestały się pojawiać.

Niespełna trzy lata później zgłosił swój nietypowy problem podczas prywatnej wizyty u Adama Zemana, profesora neurologii kognitywnej i behawioralnej University of Exeter, w południowo-zachodniej Anglii.

Wiedza i Życie 7/2017 (991) z dnia 01.07.2017; Psychologia; s. 60