Całkiem niedawno odkryto, że przepływ cząsteczek elektromagnetycznych w jonosferze powoduje nie tylko piękne zjawiska świetlne, ale też charakterystyczne odgłosy, przypominające trzaski. Całkiem niedawno odkryto, że przepływ cząsteczek elektromagnetycznych w jonosferze powoduje nie tylko piękne zjawiska świetlne, ale też charakterystyczne odgłosy, przypominające trzaski. Shutterstock
Kosmos

Słoneczny gambit

Jeszcze do niedawna nikt nie zawracał sobie głowy erupcjami plazmy na Słońcu, bo pod względem cywilizacyjnym nie miały dla nas większego znaczenia. Teraz jednak wiele zależy od zasilanych prądem urządzeń, więc powinniśmy mieć się na baczności.

Wystarczą dwie doby bez prądu, by nasza cywilizacja zatrzęsła się w posadach, a kilka dni to już prawdziwa katastrofa. Podstawowy problem będzie stanowiło zaopatrzenie w żywność, która dziś produkowana jest w sposób przemysłowy i całkowicie zmechanizowany. Bez prądu staną napędy młynów, dystrybutorów i wszelkiego rodzaju urządzeń chłodniczych. Gdy te ostatnie przestaną działać, żywność szybko zacznie się psuć, a jeśli do tego dojdzie wysoka temperatura, pojawi się ogromny problem sanitarny. Nie mniejszy zresztą niż w przypadku padających zwierząt na farmach i fermach, które w ogromnym stopniu uzależnione są od automatycznych urządzeń do karmienia, dojenia i ogrzewania wnętrz.

Wiedza i Życie 7/2017 (991) z dnia 01.07.2017; Energetyka; s. 64