Meteoryt żelazny Hoba – największa na świecie skała pochodzenia pozaziemskiego znaleziona w Namibii w 1920 r. Meteoryt żelazny Hoba – największa na świecie skała pochodzenia pozaziemskiego znaleziona w Namibii w 1920 r. Shutterstock
Galerie

Skały nie z tej Ziemi

Powierzchnia meteorytu Cabin Creek pokryta jest licznymi regmagliptami powstałymi w trakcie przelotu meteorytu przez atmosferę.Wikipedia Powierzchnia meteorytu Cabin Creek pokryta jest licznymi regmagliptami powstałymi w trakcie przelotu meteorytu przez atmosferę.
W przestrzeni międzyplanetarnej nieustannie krążą liczne skaliste ciała kosmiczne, stanowiące potencjalne zagrożenie dla życia na Ziemi. Przede wszystkim jednak są one potężną bazą wiedzy na temat wszechświata.

Obecnie każde odkrycie meteorytu na Ziemi wzbudza wielką sensację wśród ludzi, a gdy jeszcze uświadomimy sobie, że skała ta była w kosmosie i może „pamiętać” początki formowania się naszego domu, czyli Układu Słonecznego, to każde nasze zetknięcie się z nią na żywo staje się bardzo ekscytującym przeżyciem. Nie zawsze jednak tak było. Bardzo długo ludzie nie wierzyli, że skały mogą spadać z nieba, a przestrzeń międzyplanetarną naszego Układu Słonecznego wyobrażali sobie jako pustą.

Wiedza i Życie 3/2017 (987) z dnia 01.03.2017; Inne spojrzenie; s. 4
Reklama