Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) ukrywa drobniutkie nasiona w torebce naszpikowanej długimi kolcami. Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) ukrywa drobniutkie nasiona w torebce naszpikowanej długimi kolcami. Vastram / Shutterstock
Galerie

Kolce, ciernie, żądła...

Spiralnie rozmieszczone pasy kolców chronią pień palmy pnącej z gatunku Myrialepis paradoxa. Z jej drewna wytwarza się meble rattanowe.Wikipedia Spiralnie rozmieszczone pasy kolców chronią pień palmy pnącej z gatunku Myrialepis paradoxa. Z jej drewna wytwarza się meble rattanowe.
Światem wszystkich istot żywych rządzą twarde reguły – odżywiać się, aby przetrwać, i nie dać się zjeść. Dlatego tak wiele z nich dysponuje kłującą bronią.

Kłujące elementy kojarzą się przede wszystkim z roślinami. Wytwarzają one dwa typy „ostrej broni” – kolce i ciernie. Ciernie to przekształcone liście lub pędy, które wykazują duże zróżnicowanie: mogą być cieniutkie jak włos, sztywne jak szczecina dzika, mogą przypominać igły sosen lub podstępnie zakrzywione harpuny. Wewnątrz wszystkich cierni przebiegają wiązki przewodzące, zapewniające kontakt z systemem transportującym wodę, sole mineralne i produkty fotosyntezy w całej roślinie.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Inne spojrzenie; s. 4