Mak lekarski ma wiele odmian różniących się kolorem płatków (mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone). Mak lekarski ma wiele odmian różniących się kolorem płatków (mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone). Daniel Prudek / Shutterstock
Człowiek

Wpływowa roślina

Przed wprowadzeniem przepisów antynarkotykowych w niektórych krajach, np. na Filipinach, funkcjonowały palarnie opium.Everett Historical/Shutterstock Przed wprowadzeniem przepisów antynarkotykowych w niektórych krajach, np. na Filipinach, funkcjonowały palarnie opium.
W tradycji całej Słowiańszczyzny mak lekarski uważany był za roślinę magiczną, łączącą świat żywych z umarłymi. Jego sok zawiera substancje lecznicze i odurzające. Wybuchła przez niego niejedna wojna.

Mak lekarski (Papaver somniferum) swoje magiczne, lecznicze i narkotyczne właściwości zawdzięcza sokowi znajdującemu się w niedojrzałych makówkach i łodygach. Sok ten pobiera się poprzez lekkie nacinanie tkanek roślinnych. Zebrany surowy lub lekko zbrylony płyn po zetknięciu z tlenem przybiera barwę brązową. Wówczas produkt jest suszony i jako gumowa masa formowany w różnej wielkości kule. Taką masę poddaje się oczyszczaniu fizycznemu, a potem chemicznemu. Skład opium w maku nigdy nie jest stały.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Społeczeństwo; s. 66