Jad kolczaka zbrojnego może wywoływać u człowieka objawy zatrucia: ból, stan zapalny, a nawet dreszcze i osłabienie. Jad kolczaka zbrojnego może wywoływać u człowieka objawy zatrucia: ból, stan zapalny, a nawet dreszcze i osłabienie. macrowildlife / Shutterstock
Środowisko

Szczęśliwy ten dom, gdzie pająki są

Pająki zazwyczaj nie kojarzą się z niczym przyjemnym, a tym bardziej z pożytecznym. Nasz lęk przed nimi często wynika z niewiedzy i wpajanych nam od dzieciństwa standardów piękna i dobroci.

Trudno stwierdzić, dlaczego akurat pająki budzą w ludziach tak negatywne odczucia. Być może dlatego, że przedstawiciele niektórych gatunków mogą dotkliwie ugryźć. Poza tym jako typowi drapieżnicy żywią się innymi zwierzętami. Łowią je w różnego rodzaju pułapki, a następnie, jeszcze za życia, w sposób dość wyrafinowany otaczają siecią. Żyją w miejscach opuszczonych przez ludzi lub rzadko odwiedzanych, dlatego dość często przypisywano im kontakty z duchami lub ze światem umarłych. Ludzie zwracali uwagę głównie na pająki na strychach, w grobowcach, jaskiniach czy ciemnych lasach – wszędzie tam, gdzie inne gatunki zwierząt już nie występowały – chociaż zdecydowanie więcej można ich było spotkać na umajonych łąkach, w sadach owocowych czy kwiatowych ogrodach.

Wiedza i Życie 11/2016 (983) z dnia 01.11.2016; Arachnologia; s. 40