Naturalna forma bursztynu – eksponat jest częścią stałej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Naturalna forma bursztynu – eksponat jest częścią stałej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Wikipedia
Środowisko

Żywiczne złoto

Sośnica japońska jest jedynym współczesnym przedstawicielem rodziny sośnicowatych. Być może to jej przodkowie kilkadziesiąt milionów lat temu wytwarzali żywicę, z której powstał bałtycki bursztyn.Wikipedia Sośnica japońska jest jedynym współczesnym przedstawicielem rodziny sośnicowatych. Być może to jej przodkowie kilkadziesiąt milionów lat temu wytwarzali żywicę, z której powstał bałtycki bursztyn.
Bursztyny cieszą oczy, a dla badaczy dawnego życia są bezcenne. Najliczniejsze z nich, a zdaniem bardzo wielu także najpiękniejsze, pochodzą z rejonu Morza Bałtyckiego.

Żywiczne bryłki, sople, płytki i nieregularne okruchy są znajdowane w wielu miejscach na świecie – od Australii po Alaskę i od Japonii po Meksyk. Znamy około 60 odmian bursztynu. Najmłodsze liczą kilkaset tysięcy lat, najstarsze – kilkaset milionów. Wszystkie mają podobną budowę – tworzą je głównie atomy węgla i wodoru. Zarazem jednak różnią się kompozycją kwasów, olejków, węglowodorów i innych substancji, których łącznie poznano już ponad 30. Różnią się też wiekiem, barwą, stopniem przezroczystości, połyskiem i wieloma cechami fizycznymi.

Wiedza i Życie 8/2016 (980) z dnia 01.08.2016; Paleontologia; s. 34
Reklama