Wizja artystyczna krajobrazu Rodinii, superkontynentu, w którego skład ponad miliard lat temu weszła Bałtyka (Praeuropa). Wizja artystyczna krajobrazu Rodinii, superkontynentu, w którego skład ponad miliard lat temu weszła Bałtyka (Praeuropa). Indigo
Środowisko

Europa: skąd się wzięła

Superkontynent Rodinia w stanie rozpadu, który nastąpił 750 mln lat temu. Od tego momentu przez kolejnych 300 mln lat Bałtyka (Praeuropa) poruszała się samotnie po półkuli południowej.Indigo Superkontynent Rodinia w stanie rozpadu, który nastąpił 750 mln lat temu. Od tego momentu przez kolejnych 300 mln lat Bałtyka (Praeuropa) poruszała się samotnie po półkuli południowej.
Stary Kontynent – tak często określana jest nasza część świata. Ta peryfraza nie została wymyślona przez geologów – powstała w epoce wielkich odkryć geograficznych, ale jak ulał pasuje do opisu dziejów geologicznych Europy, długich i pełnych przygód.

Miliard lat temu Ziemia wyglądała inaczej niż dziś. Współczesnym żeglarzom i nawigatorom trudno byłoby się na niej odnaleźć. Składała się bowiem z jednego olbrzymiego lądu zwanego Rodinią, wokół którego szumiał jeden ocean. Jakby na czyjąś komendę wszystkie ówczesne kontynenty porzuciły swoje indywidualne plany i podążyły jeden po drugim w okolice równika, gdzie połączyły się i stworzyły superkontynent. Łączenie nie przebiegało pokojowo – płyty kontynentalne zderzały się, a w strefach wyrastały pasma górskie, których pozostałości są dziś odnajdywane na całym globie.

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Geologia; s. 44
Reklama