Sinice Arthrospira są sprzedawane jako suplement diety. Sinice Arthrospira są sprzedawane jako suplement diety. Paweł Jedynak
Strona główna

Czy sinice są sine?

Woda wypłukuje z wysuszonych sinic niebieski barwnik, który fluoryzuje na czerwono po oświetleniu latarką.Paweł Jedynak Woda wypłukuje z wysuszonych sinic niebieski barwnik, który fluoryzuje na czerwono po oświetleniu latarką.
Te bakterie zmieniły świat. I codziennie robią to od nowa.

Doświadczenie 1

Rozgnieć na proszek lub wysyp zawartość żelowej kapsułki spiruliny (suplementu diety z apteki) do pojemnika na mocz. Zalej 50 ml wody i intensywnie mieszaj łyżeczką przez 30 s. Nałóż papierowy ręcznik na lejek kuchenny i przesączaj zawiesinę spiruliny do szklanki. Nie ruszaj przez 10 godz. Gdy resztki zielonego osadu opadną na dno, czysty barwnik pobierz strzykawką do nowej szklanki. Jaki kolor mają osad na papierowym ręczniku i przesączony płyn?

Wyjaśnienie: Sinice potrzebują znacznie mniej światła niż glony czy rośliny, gdyż posiadają dodatkowe anteny do jego wyłapywania – fikobilisomy – zbudowane z mniejszych jednostek zwanych fikocyjaniną, stanowiącą aż 15% suchej masy sinic.

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Laboratorium; s. 74
Reklama