Petra w Jordanii to najczęściej zwiedzany zabytek na Bliskim Wschodzie. W 2019 r. starożytną stolicę Nabatejczyków odwiedziło ponad milion turystów. Petra w Jordanii to najczęściej zwiedzany zabytek na Bliskim Wschodzie. W 2019 r. starożytną stolicę Nabatejczyków odwiedziło ponad milion turystów. Shutterstock
Człowiek

Nuworysze z pustyni

Najsłynniejszy grobowiec skalny w Petrze, nazwany przez Beduinów Chaznat al-Firaun (Skarbiec Faraona), został wykuty ok. I–II w.Shutterstock Najsłynniejszy grobowiec skalny w Petrze, nazwany przez Beduinów Chaznat al-Firaun (Skarbiec Faraona), został wykuty ok. I–II w.
Saudyjczycy otworzyli właśnie dla zwiedzających zbudowane przez Nabatejczyków skalne miasto Hegra. Jest ono mniej znane niż słynna Petra w Jordanii, ale ma nad nią pewną przewagę – lepszy stan zachowania grobowców i więcej inskrypcji.

Wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Petra ma szczęście do reklamy. Najpierw Thomas Edward Lawrence, czyli Lawrence z Arabii, zobaczywszy ją w 1900 r., nazwał najpiękniejszym miejscem na ziemi, a 89 lat później rozsławił ją Indiana Jones, który w jednym z grobowców znalazł Święty Graal. Sukces filmu sprawił, że do Jordanii przyjeżdżają miliony turystów tylko po to, by zobaczyć wykute w czerwonawych skałach 628 grobowców sprzed 2 tys. lat. Wbrew temu, co widzimy w hollywoodzkim filmie, groby z fasadami są wyczyszczone z jakichkolwiek skarbów.

Wiedza i Życie 3/2021 (1035) z dnia 01.03.2021; Historia; s. 44
Reklama