Kadr z filmu „Skosztuj krwi Draculi” (1970). W rolę legendarnego Księcia Nocy wcielił się Christopher Lee. Kadr z filmu „Skosztuj krwi Draculi” (1970). W rolę legendarnego Księcia Nocy wcielił się Christopher Lee. Forum
Człowiek

Upiorne fascynacje, czyli jak zmieniał się wizerunek wampira

Inne, niechciane, pogardzane. Baliśmy się ich duchów
Człowiek

Inne, niechciane, pogardzane. Baliśmy się ich duchów

Lęk przed nieumarłymi dotyczył nie tylko dorosłych zmarłych, ale też dzieci. I one bywały chowane za zachowaniem praktyk uważnych za antywampiryczne.

Ewolucja wizerunku wampira trwa od dziesięcioleci i niezmiennie fascynuje antropologów. Droga od kreatury do pociągającego arystokraty zaowocowała nawet powstaniem odrębnej subkultury.

Wampir to kolejny krok w ewolucji człowieka. Jeśli jesteście gotowi, Świątynia jest po to, aby was wzmocnić. Wierzymy, że wartość jednostki przewyższa wartość jakiejkolwiek grupy, plemienia czy narodu. We wszystkim, co robimy, wierzymy w kwestionowanie wszystkiego, co sprzeciwia się wolności jednostki”. Tymi słowami rozpoczyna się statut Świątyni Wampira (Temple of the Vampire), międzynarodowej organizacji, która od 1989 r. zrzesza osoby uważające się za… wampiry. Amerykańska instytucja jest największym tego typu podmiotem na świecie, choć obok niej funkcjonują dziesiątki podobnych stowarzyszeń.

Wiedza i Życie 3/2021 (1035) z dnia 01.03.2021; Społeczeństwo; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Upiorne fascynacje"
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >