Molossia w stanie Nevada. Jej prezydent wita nowych obywateli z otwartymi rękami… Molossia w stanie Nevada. Jej prezydent wita nowych obywateli z otwartymi rękami… Indigo
Człowiek

Państwowy zawrót głowy

Wyspa Róży istniała naprawdę. Niestety pozostały po niej tylko stare fotografie.Domena publiczna Wyspa Róży istniała naprawdę. Niestety pozostały po niej tylko stare fotografie.
W myśl prawa międzynarodowego założenie własnego państwa nie powinno być skomplikowane. Na takim przeświadczeniu poległo jednak wielu śmiałków.

Może powinienem zbudować własny świat? – zastanawia się Giorgio Rosa, główny bohater filmu „Wyspa Róży”, który od niedawna możemy zobaczyć na platformie Netflix. Młody włoski inżynier ma dosyć ograniczeń wynikających z mało przejrzystego dla obywateli prawa i próbuje obejść system, budując własne państwo. Tak, budując, bo prywatny świat, o którym wspomina, powstaje na morzu na wzniesionej od podstaw platformie. Nie ma mowy o działalności separatystycznej, bo platforma znajduje się na wodach międzynarodowych.

Wiedza i Życie 4/2021 (1036) z dnia 30.03.2021; Społeczeństwo; s. 64