Shutterstock
Człowiek

Cyfrowa żyła złota

Cztery lata temu do amerykańskiego sądu trafił wniosek o ukaranie firmy Google, która za pomocą takich samocho­dów do mapowania ulic w programie Google Street View ­ściągała prywatne dane z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Oficjalnie był to błąd w oprogramowaniu.Shutterstock Cztery lata temu do amerykańskiego sądu trafił wniosek o ukaranie firmy Google, która za pomocą takich samocho­dów do mapowania ulic w programie Google Street View ­ściągała prywatne dane z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Oficjalnie był to błąd w oprogramowaniu.
Globalny rynek handlu danymi osobowymi jest wyceniany na 156 mld dolarów rocznie i jego wartość ciągle rośnie. Dla brokerów danych jesteśmy jedynie produktem, który należy opakować i sprzedać.

Na początku stycznia 2014 r. Mike Seay, mieszkaniec Lindenhurst w stanie Illinois, jak każdego ranka odebrał ze skrzynki korespondencję. Wśród sterty listów, ulotek i ogłoszeń reklamowych jedna koperta zwróciła jego szczególną uwagę. Przesyłka nadana przez sklep OfficeMax na naklejce adresowej miała niepokojącą adnotację: „Mike Seay, córka zginęła w wypadku samochodowym”. Koperta rzeczywiście trafiła we właściwe ręce, jako że ledwie rok wcześniej 17-letnia córka Seaya zginęła w wypadku razem ze swoim chłopakiem.

Wiedza i Życie 12/2016 (984) z dnia 01.12.2016; Społeczeństwo; s. 46
Reklama