Jąkający się Lee Reeves demonstruje trzy dźwięki (w języku angielskim), na których się zacina: „L” (po lewej), „W” (w środku) i „ST” (po prawej). Zdaniem Reevesa odprężenie podczas artykułowania tych dźwięków zmniejsza wiele błędów wymowy. Jąkający się Lee Reeves demonstruje trzy dźwięki (w języku angielskim), na których się zacina: „L” (po lewej), „W” (w środku) i „ST” (po prawej). Zdaniem Reevesa odprężenie podczas artykułowania tych dźwięków zmniejsza wiele błędów wymowy. Zdjęcia Anthony Francis
Człowiek

Jąkanie się: Nie wynika z błędów wychowawczych lub osobowości

Sławni Ludzie, którzy musieli przezwyciężyć jąkanie: król Anglii Jerzy VI.PA Images i Alamy Stock Photo Sławni Ludzie, którzy musieli przezwyciężyć jąkanie: król Anglii Jerzy VI.
Źródłem zaburzenia mowy są sieci neuronalne i geny. Nowe odkrycia umożliwiają nowe metody terapii.

Lee Reeves od dziecka marzył, żeby zostać weterynarzem. Będąc jeszcze w szkole średniej na przedmieściach Waszyngtonu, w pewien sobotni poranek udał się do pobliskiego szpitala dla zwierząt, by starać się o pracę. Recepcjonistka powiedziała, że lekarz jest zbyt zajęty, by z nim rozmawiać. Reeves był jednak zdeterminowany i zaczekał. Weterynarz pojawił się trzy i pół godziny później, po zbadaniu wszystkich chorych psów i kotów, i spytał Reevesa, co może dla niego zrobić.

Reeves, który jąkał się od trzeciego roku życia, miał problem z odpowiedzią.

Świat Nauki 9.2021 (300361) z dnia 01.09.2021; Neuronauki; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Jąkanie nie wynika z błędów wychowawczych lub osobowości"
Reklama