Bal kostiumowy w Instytucie Seksuologicznym w Berlinie, data i autorstwo nieznane. Magnus Hirschfeld (w okularach) trzyma za ręce swego partnera Karla Giese (w środku). Bal kostiumowy w Instytucie Seksuologicznym w Berlinie, data i autorstwo nieznane. Magnus Hirschfeld (w okularach) trzyma za ręce swego partnera Karla Giese (w środku). Magnus-Hirschfeld-Gesellschaft e.V., Berlin
Człowiek

Gender: Niespełniona nadzieja osób transpłciowych

Magnus Hirschfeld, dyrektor Instytutu Seksuologicznego w Berlinie; urodził się w Kolbergu, obecnym Kołobrzegu. (Data wykonania zdjęcia nieznana).Magnus-Hirschfeld-Gesellschaft e.V., Berlin Magnus Hirschfeld, dyrektor Instytutu Seksuologicznego w Berlinie; urodził się w Kolbergu, obecnym Kołobrzegu. (Data wykonania zdjęcia nieznana).
Gdyby nie naziści, Instytut Seksuologiczny w Niemczech, pierwsza na świecie klinika dla osób transpłciowych, obchodziłby stulecie istnienia.

Pewnej nocy, u progu XX wieku, Magnus Hirschfeld, młody niemiecki lekarz, zastał u drzwi swojego gabinetu żołnierza. Zrozpaczony i roztrzęsiony mężczyzna przyszedł wyznać, że jest uranistą – słowem tym określano homoseksualnych mężczyzn. I to wyjaśniało osłonę nocy, bowiem mówienie o takich rzeczach było niebezpieczne. Okryty złą sławą „paragraf 175” niemieckiego kodeksu karnego uznawał homoseksualizm za nielegalny; człowiek oskarżony na podstawie tego przepisu mógł zostać pozbawiony stopni i tytułów oraz wtrącony do więzienia.

Świat Nauki 9.2021 (300361) z dnia 01.09.2021; Badania nad płcią kulturową; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespełniona nadzieja osób transpłciowych"
Reklama