Shutterstock
Człowiek

Cosmic Bazaar: miejsce dla superprognostów

Philip E. Tetlock – autor badania, które pokazało, że aby trafnie przewidywać bieg wydarzeń, wcale nie trzeba być wybitnym ekspertem.Penguin NZ Philip E. Tetlock – autor badania, które pokazało, że aby trafnie przewidywać bieg wydarzeń, wcale nie trzeba być wybitnym ekspertem.
Strona internetowa Cosmic Bazaar to połączenie społecznościowego think tanku i strategicznej gry online. W rywalizacji anonimowych użytkowników chodzi o to, czyje przewidywania co do wydarzeń na świecie okażą się trafniejsze. Z ich opinii korzysta już rząd Wielkiej Brytanii.

Elaine Rich jest po sześćdziesiątce, mieszka w Stanach Zjednoczonych i pracuje jako farmaceutka. Od swoich przyjaciółek i sąsiadek w podobnym wieku nie różni się niczym szczególnym. Poza jednym: potrafi przewidzieć ważne globalne wydarzenia o wiele lepiej niż oficerowie amerykańskiego wywiadu. Czy pani Rich posiada dar jasnowidzenia? A może trafne przepowiadanie przyszłości to tylko dzieło przypadku? Nic bardziej mylnego. Jej umiejętności znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych.

Profesor Philip E.

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Prognozy; s. 66
Reklama